Stortingsmelding om dyrevelferd ble presentert på en pressekonferanse av Landbruks- og matministeren Geir Pollestad (Sp) og Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap) fredag den 20. desember 2024. Det var over 21 år siden den forrige meldingen om dyrevelferd.
Hele Meld. St. 8 (2024-2025) Dyrevelferd kan leses her.
Innholdet som har mest relevans til Norecopa og forsøksdyrsaken gjengis nedenfor:
...Regjeringen varsler nærmere 90 konkrete tiltak som skal gjennomføres, utredes eller vurderes. Nedenfor gjengis det som vurderes som de mest sentrale tiltakene.
Regjeringen vil:
...Utrede organiseringen av arbeidet med reduksjon, forbedring og erstatning av forsøksdyr (3R).
1.3.3 Dyr i forskning og undervisning
Etablering av en nasjonal plattform for alternativer til bruk av dyr i forsøk
Norecopa ble etablert i 2007 og er en del av det europeiske nettverket ecopa. Dette er et nettverk av konsensusplattformer for å fremme 3R (Reduction, Refinement, Replacement) i forbindelse med dyreforsøk.
Krav om 3R er tatt inn i forskrift om bruk av dyr i forsøk, som ble fastsatt i 2015 og gjennomfører EUs forsøksdyrdirektiv (2010/63/EU).
3.1.4 Bruk av forsøksdyr
Bruk av dyr som modeller i medisinsk forskning har bidratt til behandling av en lang rekke sykdommer.
Flere store medisinske fremskritt er et resultat av bruk av forsøksdyr. Krav om testing på dyr for å få godkjent og markedsført et legemiddel har bidratt til en sterk økning i bruken av forsøksdyr. Bruk av levende dyr, organer og celler er avgjørende for studier av biologiske egenskaper innen mange fagfelt.
Det er anslått at det globalt i dag brukes 100-200 millioner dyr årlig i forsøk. Mange av disse dyrene brukes i forskning som er innrettet på å finne nye veier for å forebygge, lindre eller helbrede sykdommer hos mennesker. En betydelig andel av dyrene brukes imidlertid også for å forbedre og utvikle husdyrproduksjonen eller teste ulike produkter. I EU, inkludert Norge, brukes det i størrelsesorden 8 millioner dyr årlig i forsøk.
I 2023 ble det brukt drøyt 1,5 millioner forsøksdyr i Norge. Av disse var laks den mest brukte arten med ca. 1,2 millioner individer. Fisk utgjorde ca. 95 prosent av det totale antallet forsøksdyr. Dette har vært trenden de siste fem årene. I 2020 utgjorde forsøk med fisk 47,8 prosent av alle dyreforsøk utført i Norge. Det ble brukt ca. 73 000 landdyr, fugl og amfibier som forsøksdyr i Norge i 2023. Antallet har vært relativt stabilt de siste fem årene fra en topp med ca. 95 000 dyr i 2018.
På slutten av 1950-tallet utviklet Russel og Burch prinsippet om forsøksdyr og 3R (Replacement, Reduction and Refinement). Prinsippet innebærer at man ikke skal bruke forsøksdyr hvis formålet kan nås på annen måte, at det skal brukes så få forsøksdyr som mulig, og at man skal benytte metoder som lindrer eller minimerer potensiell smerte, lidelse eller ubehag for dyrene.
Alle som skal bruke dyr i forsøk må få tillatelse av Mattilsynet på forhånd. Gjennom regelverket er prinsippet om 3R lovfestet. Likevel har det vært en økning i bruk av fisk og mus som forsøksdyr. For fisk korrelerer den økte bruken med et behov for å utvikle og teste ut ny oppdrettsteknologi og nye behandlingsmetoder mot lakselus. Per i dag er det dermed en motsetning mellom ønsket om færrest mulig forsøksdyr, og ønsket om å dokumentere og teste ut nye tekniske løsninger for fiskeoppdrett. Økningen i bruk av mus korrelerer med en reduksjon i bruk av rotter, og kan skyldes utvikling av mer spesialiserte musemodeller.
Norecopa er en selvstendig medlemsorganisasjon, med et styre som representerer de fire interessepartene rundt dyreforsøk; forvaltningen, akademia, industrien og dyrevernbevegelsen. Sekretariatet for Norecopa er lagt til Veterinærinstituttet. Organisasjonen ble opprettet i 2007 og mottar driftsmidler fra Landbruks- og matdepartementet i samråd med Nærings- og fiskeridepartementet.
Norecopas viktigste arbeidsoppgaver er å:
- Bidra til økt kunnskap om 3R i forbindelse med dyreforsøk.
- Fungere som et kompetansesenter i spørsmål som angår 3R.
- Tilstrebe å oppnå sine mål gjennom konsensus mellom interessepartene.
- Spre informasjon via aktuelle medier, møter og lignende aktiviteter.
- Opprettholde og vedlikeholde sin egen kunnskapsbase om 3R og gjøre den tilgjengelig for allmennheten.
Et forsøksdyr er et dyr som blir brukt eller er ment å bli brukt i forsøk, eller blir oppdrettet spesielt for at deres organer eller vev kan bli brukt til vitenskapelige formål. Norge bruker et høyt antall forsøksdyr i europeisk sammenheng og fisk utgjør den absolutt største delen av det totale antallet (se tabell 6.3)...
6.5.4 Velferdsmessige utfordringer
Det er en grunnleggende etisk utfordring at dyr i forskning lovlig kan påføres påkjenninger og belastninger som det ikke er tillatt å påføre andre dyr. Det finnes flere typer alternativer til dyreforsøk, for eksempel cellemodeller, kunnskapsbaserte datamodeller og bruk av modelldyr med sensorer. Det er likevel noen typer undersøkelser og studier som krever bruk av forsøksdyr, for eksempel innen atferdsforsøk og forsøk for å finne preferanse- og tålegrenser.
Tilgjengeliggjøring av data og erfaringer er et viktig prinsipp for å unngå dobbeltarbeid og å gjøre samme feil flere ganger. Ved å jobbe mer med hvordan ny kunnskap og erfaringer blir tilgjengelig for andre, kan man redusere behovet for forsøksdyr. Forsøksresultater bør publiseres i en slik detaljgrad at man unngår å gjøre feil om igjen og at kunnskapen fra dyreforsøk, også negative resultater, kan benyttes av flere for å redusere dyrs lidelser. En felles nasjonal plattform for uformell publisering av dyreforsøk vil kunne fremme deling av erfaringer og resultater.
Boks 6.45 Eksterne innspill om reduksjon, forbedring og erstatning av forsøksdyr (3R):
Innspill om forsøksdyr og forskning fokuserer på behovet for et nasjonalt 3R-senter og at antall dyr brukt i forsøk må reduseres. Innspillene er samtidig opptatt av at det må være en balanse mellom målet om å redusere bruken av forsøksdyr og behovet for å dokumentere velferd, spesielt knyttet til utvikling av ny teknologi, metoder og utstyr og til godkjenning av legemidler.
De fleste som har gitt innspill er enige om at det bør opprettes et norsk 3R-senter med fast ansatte for å sikre progresjon og effekt innen 3R i Norge.
7.3.4 Reduksjon og forbedring av dyreforsøk
Det må jobbes for å redusere bruken av forsøksdyr der dette er mulig. Samtidig skal forsøksdyr fremdeles benyttes der det er behov for det, for eksempel når formålet er å forbedre velferden for produksjonsdyr i det lange løp.
7.3.4.1 Organisering av arbeidet med reduksjon, forbedring og erstatning av dyreforsøk (3R)
Det norske 3R-arbeidet for reduksjon, forbedring og erstatning av dyreforsøk, ivaretas av Forsøksdyrkomitéen og Norecopa. Utviklingen i Europa går mot at land etablerer nasjonale 3R-senter, i tillegg til en forsøksdyrkomité og det europeiske ecopa-nettverket. Innspillene til meldingsarbeidet peker på at det bør opprettes et eget norsk senter for å løfte søkelyset på 3R, og at et slikt senter bør kunne dele ut egne forskningsmidler. I innspillene pekes det på at organiseringen av et 3R-senter bør kunne gjøres tilsvarende som i andre land i Europa.
Et 3R-senter vil bidra til en mer helhetlig tilnærming til 3R i Norge. Regjeringen ønsker derfor å utrede nærmere hva den konkrete rollen til et norsk 3R-senter bør være, hvordan det best kan organiseres slik at ressursene utnyttes på best mulig måte, og kostnadene som vil være forbundet med dette. En opprettelse av et separat 3R-senter, med tiltenkte oppgaver, må vurderes opp mot dagens organisering og finansiering.
I Norge utgjør fisk rundt 95 prosent av antall dyr og rundt halvparten av forsøkene som utføres. Norge står derfor i en særstilling i europeisk sammenheng når det gjelder bruken av fisk som forsøksdyr, og bør ta en ledende rolle i arbeidet for å redusere, forbedre og erstatte forsøk med fisk.
Regjeringen mener det er viktig at midler til forskning på 3R skal finansieres gjennom etablerte kanaler for forskningsfinansiering. Dette vil bidra til kvalitet og relevans på prosjektene. Forskningsrådet og Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering (FHF) har hatt flere utlysninger knyttet til fiskevelferd som også har omfattet 3R. Føringer om å prioritere fiskevelferd er videre lagt inn i tildelingsbrevene til Havforskningsinstituttet og Veterinærinstituttet, og det er fra 2024 presisert at dette også inkluderer forskning knyttet til 3R.
...Regjeringen vil
- Utrede hvordan arbeidet med reduksjon, forbedring og erstatning av forsøksdyr (3R) kan organiseres, herunder om ressursene i eksisterende strukturer som Forsøksdyrkomitéen og Norecopa kan utnyttes bedre ved organisering i et nasjonalt 3R-senter.
Regjeringen vil utrede hvordan arbeidet med reduksjon, forbedring og erstatning av forsøksdyr (3R) kan organiseres, herunder om ressursene i eksisterende strukturer som Forsøksdyrkomitéen og Norecopa kan utnyttes bedre ved organisering i et nasjonalt 3R-senter. I utredningen vil det gjøres en nærmere vurdering av økonomiske og administrative virkninger ved en eventuell etablering av et 3R-senter i Norge.
Fant du det du lette etter?
Ja, jeg fant det! Nei, jeg fant det ikke!Takk for din tilbakemelding! Vær oppmerksom på at vi ikke kan kontakte deg hvis ikke du oppgir din epostadresse.
Hva lette du etter?
Gi oss gjerne en tilbakemelding slik at vi kan forbedre informasjonen på siden. På forhånd takk for hjelpen! Vennligst skriv inn din epostadresse hvis du vil ha et svar.
Kontakt oss gjerne på e-post hvis du har spørsmål.